Kako napisati motivaciono pismo?
Motivaciono pismo ili cover letter je dodatak uz CV koji se traži u većini oglasa za posao. Među HR-ovima kruži šala da je ovaj dokument osmišljen samo kako bi lenje ljude koji nisu stvarno zainteresovani za poziciju već se prijavljuju “reda radi” odbio i ostavio samo kandidate koji su izdvojili vreme i potrudili se oko prijave. Kako znamo da je u svakoj šali pola istine, donosimo vam sve potrebne informacije da napišete fenomenalno motivaciono pismo.
Poenta motivacionog pisma jeste da se predstaviš, pomeneš posao za koji se prijavljuješ, naglasiš neke svoje veštine i iskustva koja su potrebna za ovaj posao i da iskažeš svoje uverenje da si idealan kandidat za poziciju za koju šalješ CV.
Motivaciono pismo nekoga sa ispod 10 godina radnog iskustva ne bi trebalo da ima više od jedne strane, kao ni CV. Suvišno je naglašavati da se za svaku poziciju piše drugačije motivaciono pismo koje se prilagođava, i da se jedno “univerzalno” ne šalje svima redom.
Pre nego što započneš pisanje, istraži više o poslu i pokušaj da proceniš kakvo iskustvo, osobine i veštine očekuje regruter kome ćeš poslati prijavu, pa u skladu sa tim oblikuj motivaciono pismo. Pored toga, raspitaj se o kompaniji i istraži ih na internetu, pogledaj šta sve obuhvata njihovo poslovanje, kakve ljude zapošljavaju, sa kojim problemima se suočavaju, šta su im misija i vizija, vrednosti koje se poštuju i sl.
Motivaciono pismo možeš da napraviš i u Word-u, ili ako želiš da sastaviš kreativan dokument, možeš da koristiš alat kao što je Canva.
Šta treba da sadrži motivaciono pismo?
1. Uvod i kratak sažetak najrelevantnijih iskustava koja te kvalifikuju za željeno radno mesto
Predstavi se i kaži ko si i zbog čega smatraš da možeš da obavljaš posao za koji se prijavljuješ. Ovde ne treba da prepričaš svoj CV koji već svakako šalješ, već da iz njega izvučeš dve-tri rečenice i da tako naglasiš svoja najbitnija profesionalna iskustva, ili edukacije ako si tek na početku karijere i nemaš neka značajna iskustva.
2. Kako možeš da doprineseš toj firmi/zašto moraju da te zaposle
Ako istraživanjem po netu iskopaš neke probleme ili izazove sa kojima se firma kod koje se prijavljuješ suočava, pomeni im kako bi im pomogao da ih reše. Ili im ukaži na nešto što si primetio i daj im predlog kako mogu da se poboljšaju (npr. ako se prijavljuješ za poziciju web developer-a, daj im predlog kako bi unapredio njihov trenutni sajt).
3. Zbog čega vidiš sebe u toj firmi
Kako se ti uklapaš u njihovo okruženje, njihovu misiju, njihove vrednosti? Zašto su baš ONI neko za koga želiš da radiš, zašto smatraš da treba njima da daš svoje vreme?
4. Poziv na akciju
Zahvali se unapred na razmatranju i na pruženoj šansi, i ukaži kako željno očekuješ njihov poziv i odgovor na prijavu koju šalješ.
5. Jasno izražen entuzijazam za rad na poziciji za koju se prijavljuješ
Motivaciono pismo treba da bude odraz tvog samopouzdanja i vere da ne mogu pronaći boljeg kandidata od tebe, kao i ukazivanje na to da ste savršeni “match” po vrednostima i ciljevima.
5. Nešto o sebi iz privatnog života/hobija što pokazuje da imaš kvalitete koji te čine idealnim kandidatom za njih
Za kraj motivacionog pisma ubaci rečenicu-dve o sebi koja otkriva neke tvoje lične osobine koje bi bile cenjene na radnom mestu za koje se prijavljuješ.