Plate u IT sektoru i dalje rastu – prosek preko 1600e
Istraživanje pokazuje da su plate nastavile rast, te da sada prosečna iznosi čak 1600 evra, dok 10% kandidata zarađuje iznose preko 3000 evra, što je 5 puta više od prosečne plate u Srbiji. Pored visokih plata, sve više možemo primetiti kandidate koje u IT industriju ulaze sa srednjim obrazovanjem što pokazuje podatak da je svaki četvrti stručnjak u IT oblasti završio samo srednju školu.
IT stručnjaci se zadržavaju u proseku 3 godine u firmi
Rezultati ove godine pokazuju da u IT zajednici preovlađuju muškarci, oni uzrasta 18-39 godina, sa stečenim višim ili visokim obrazovanjem. U pogledu zadovoljstva, čak 7 od 10 zaposlenih u IT-ju je zadovoljno svojim poslom i smatraju svoju kompaniju dobrim mestom za rad. Međutim, tek oko 60% je spremno da ostane u istoj kompaniji i u narednih godinu dana, što ukazuje da je zadovoljstvo samo jedan od pokretača koji utiču na zadržavanje zaposlenih u kompaniji.
Mediori i seniori se u trenutnoj-poslednjoj kompaniji u proseku zadržavaju nešto duže, mediori 27 meseci dok se seniori odlučuju za promenu kompanije na prosečno svakih 4,5 godine. Kod mladih stručnjaka period promene posla je znatno kraći i oni se odlučuju na promenu posla u proseku na godinu dana.
Prosečna plata u IT-u je 1600 evra
Podatak da su IT stručnjaci prvi na listi najplaćenijih zanimanja je već poznat, ali se postavlja pitanje koliko oni zaista zarađuju. Prema istraživanju sajta HelloWorld.rs prosečna plata u IT sektoru sada iznosi 1600 evra. Istraživanje je takođe pokazalo da muškarci zarađuju u proseku 1700 evra, dok žene imaju znatno nižu prosečnu zaradu od 1300 evra.
Kada uporedimo regione, Beograd ima daleko najviše stručnjaka u ovoj oblasti, i to skoro polovinu. IT-jevci u glavnom gradu zarađuju u proseku 1765 evra. Vojvodina je sledeći region po visini plate koja iznosi 1526 evra, zatim Južna i Istočna Srbija sa 1225 evra, a najmanje plaćeni IT stručnjaci su u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji i to 1192 evra.
Zanimljiv je podatak da 10% zaposlenih u IT industriji zarađuje iznose više od 3000 evra što je skoro 5 puta više u odnosu na prosečnu platu u Srbiji.
Kako bi kandidati stigli do visokih zarada navode da najčešće koriste tehnologije:
- HTML/CSS.
- JS – JavaScript.
- Java.
- C#.
- Python.
Sporo napredovanje i visina plate razlozi za promenu posla
U prethodnih par godina vlada veliko interesovanje kandidata koji su u potragom za zaposlenjem da se prekvalifikuju u IT oblast.
Da u IT sektoru ne rade samo ljudi koji imaju visoko obrazovanje pokazuje podatak da svaki četvrti stručnjak ima završenu srednju školu. Čak 55% ipak ima završen fakultet ili višu školu, dok 19% kandidata imaju završene master i doktorske studije.
Ovi podaci nam pokazuju da je IT industrija otvorena za prekvalifikante i da se posao u ovoj oblasti može pronaći sa srednjom školom uz posedovanje poznavanja tehnologija.